Licytacje giełdowe dla rządów zarabiających w kryminalnych kryptach, mówi wykonawca

Rządy coraz częściej likwidują aktywa kryptograficzne przejęte w ramach dochodzeń w sprawach karnych.

Na początku tego tygodnia litewska państwowa inspekcja podatkowa

Na początku tego tygodnia litewska państwowa inspekcja podatkowa, Litewska Państwowa Inspekcja Podatkowa, dodała do budżetu państwa 7,6 mln dolarów poprzez sprzedaż krypto walut przejętych w śledztwach karnych.

Przy tej okazji po raz pierwszy rząd litewski przeprowadził likwidację skonfiskowanych walut kryptograficznych. W ten sposób kraj przyłączył się do rosnącej liczby jurysdykcji na całym świecie, które licytowały lub sprzedawały kryptoidy pozyskane przez długie ramię prawa.

Jednak w przeciwieństwie do marszałków federalnych Stanów Zjednoczonych, którzy na aukcji w lutym zeszłego roku skasowali 37 mln dolarów ze skonfiskowanej krypty, STI zdecydowała się na sprzedaż krypty poprzez giełdę. Według Linasa Rajackasa, dyrektora generalnego wileńskiego koncernu kryptograficznego Kaiserex, wydawało się to działać na korzyść regulatora:

„Udało nam się sprzedać Bitcoin powyżej średniej ceny z tego dnia, żadna aukcja by tego nie osiągnęła“. STI wydała mniej niż 0,2% z całej otrzymanej kwoty (6,4 mln euro) na opłaty giełdowe, umowy prawne i obsługę transakcji kryptograficznych. Było to więc tak efektywne, jak tylko było to możliwe“.

STI wybrała Kaiserex jako partnera technologicznego w zakresie sprzedaży waluty kryptońskiej w drodze przetargu publicznego. Szefowa STI, Edita Janušienė, powiedziała Cointelegraphowi:

„Celem STI było jak najszybsze przeliczenie kryptoewaluuty na euro. Dlatego też, przede wszystkim, podjęto decyzję o ogłoszeniu przetargu publicznego w poszukiwaniu krajowego dostawcy. W przetargu, który wygrała firma Kaiserex, wzięły udział cztery litewskie przedsiębiorstwa“.

Według Januszyny, sprzedaż kryptoflady rozpoczęła się 18 listopada i trwała prawie 24 godziny. Ostatecznie STI dodała do budżetu państwa ponad 6,4 mln euro. Początkowo rypto zostało skonfiskowane przez miejscowy sąd. Podczas gdy Januaryšienė potwierdziła partnerstwo Kaiserex, nie wyjaśniła, dlaczego regulator odchodzi od modelu aukcyjnego.

Rajackas spekulowała, że „[SIH] konsultowała się z profesjonalistami w tej dziedzinie i było oczywiste, że sprzedaż na dużych stanowiskach OTC będzie dużo bardziej opłacalna niż sprzedaż na aukcji. Aukcja w porównaniu jest bardzo złym wyborem, ponieważ nie można z góry przewidzieć dobrego dnia na sprzedaż, ustalenie ceny lub wycofanie się“.

Kaiserex sfinalizował sprzedaż poprzez pozagiełdowe biurko

Kaiserex sfinalizował sprzedaż poprzez pozagiełdowe biurko na dużej kryptońskiej giełdzie. Rajackas powiedział: „Nie mogę powiedzieć biurku OTC, którego użyliśmy, to co mogę powiedzieć, to że jest w pierwszej piątce giełd kryptograficznych na świecie.“ W czasie publikacji, pięć najlepszych giełd kryptograficznych na CoinMarketCap to Binance, Huobi Global, Coinbase Pro, Kraken i Bithumb.

Sprzedaż obejmowała około 337 Bitcoinów (BTC), 360 Ether (ETH) i prawie 12.000 Monero (XMR). Każda z kryptotek została sprzedana po cenie rynkowej w dniu transakcji, przy czym jedna BTC została wyceniona na 15 100 euro (17 900 dolarów), jedna ETH na 400 euro (480 dolarów), a jedna XMR na 99,6 euro (119 dolarów).

Rynek hossy, na którym Bitcoin na krótko złamał próg 19.000 dolarów, był jednym z powodów, dla których sprzedaż była tak opłacalna, według Rajackasa. „Pozwoliło to sprzedać dostępną kryptokurtę po rekordowych cenach i wydobyć maksymalną kwotę euro“ – powiedział Rajackas, dodając:

„Moim zdaniem, jeśli rząd chce mieć ekspozycję w krypcie, powinno to zrobić nasze ministerstwo finansów, które planuje i dba o aktywa rządowe. STI zajmuje się podatkami i realizacją skonfiskowanych aktywów, nie prowadzi działalności spekulacyjnej ani nie przechowuje czegoś w formie inwestycji“.

Kaiserex jest giełdą krypto walutową działającą jako broker połączony z ponad 40 giełdami kryptograficznymi i wieloma punktami OTC. Rajackas, który jest właścicielem 100% akcji firmy, mówi, że Kaiserex nie jest notowany na głównych stronach kryptograficznych, takich jak CMC, ponieważ nie posiada wewnętrznych portfeli zamówień i polega na innych giełdach w zakresie płynności.

Spółka podobno planuje kontynuować współpracę z instytucjami litewskimi nad podobnymi transakcjami kryptograficznymi i wspierać litewski bank centralny w jego wysiłkach na rzecz cyfrowej wymiany walut.