Bitcoin znów gwałtownie rośnie

Bitcoin zbliża się do poziomu, którego nie widać od razu po pęknięciu bańki na rynku kryptokurrency prawie trzy lata temu.

Największy cyfrowy żeton pod względem wartości rynkowej wzrósł aż o 3,7% do 13 642 USD we wtorek, nieco poniżej wysokiego poziomu 13 851 USD ustalonego 26 czerwca 2019 roku. Jeśli przekroczy ten poziom, to będzie on najwyższy od czasu, gdy Bitcoin obracał 16 932 USD w styczniu 2018 roku, czyli zaledwie kilka tygodni po tym, jak żeton osiągnął wszechczasowy poziom około 20 000 USD. W grudniu 2018 roku spadł on do 3 136 dolarów.

Fani kryptofonów dopingowali wiele ostatnich wydarzeń, od PayPal’a pozwalającego klientom na korzystanie z cyfrowych monet po Fidelity Investments uruchamiający fundusz Bitcoin i Square dołączający do MicroStrategy mówiąc, że zainwestowali w monetę.

„Wydaje się, że jest więcej emocji i że krypto będzie częściej używane“, powiedział Edward Moya, starszy analityk rynku w Oandzie. „Wydaje się, że świat jest przygotowany na cyfrową walutę.“

Ponadto, banki centralne na całym świecie wykazały większe zainteresowanie tworzeniem pieniądza cyfrowego. Na przykład na początku tego miesiąca Europejski Bank Centralny zapowiedział, że rozpocznie eksperymentowanie z cyfrową wersją euro, przeprowadzając jednocześnie konsultacje społeczne. Wielu uznało ten krok za istotny postęp we wprowadzaniu tej technologii.

Bitcoin wzrósł w tym miesiącu o prawie 25%, a w tym roku o ponad 80%. Indeks kryptograficzny Bloomberg Galaxy Crypto Index, który śledzi garstkę największych walut kryptograficznych, zyskał w październiku około 17%.